Weryfikacja partnera biznesowego na Ukrainie (zaktualizowany)
Czy w Ukrainie udostępniane są informacje o osobach prawnych oraz przedsiębiorcach?
W Ukrainie znaczna część informacji o osobach prawnych oraz przedsiębiorcach, którzy są zarejestrowani w Ukrainie, jest udostępniona w rejestrach państwowych. Co więcej, przegląd podstawowych danych większości rejestrów jest darmowy, oprócz przypadków, kiedy wydawany jest odpis (wyciąg) z rejestru.
Jednak wspomniane wyżej informacje nie są zamieszczone w którymś jednym rejestrze, jest ich około stu. Poza tym informacje te są głównie w języku ukraińskim i zawierają terminy specjalne.
Warto też zwrócić uwagę, iż każdy rejestr ma różny okres aktualizacji danych, a więc aktualność informacji na każdą datę może być różna w różnych rejestrach.
Zalecamy korzystanie z darmowo udostępnionych w rejestrach danych tylko na etapie początkowym sprawdzania informacji o kontrahencie.
Decyzję dotyczącą ryzyka współpracy z kontrahentem z Ukrainy należy podejmować na podstawie profesjonalnej analizy pełnego zestawu danych z odpowiednich rejestrów.
Czy mogą być przydatne informacje udostępnione w rejestrach?
1.Sprawdzanie podstawowych informacji o kontrahencie.
Po pierwsze informacje z udostępnionych w rejestrach danych pozwalają na sprawdzenie podstawowych danych o kontrahencie, a mianowicie:
1/ Nazwa firmy
2/ Numer identyfikacyjny (numer w państwowym rejestrze osób prawnych oraz przedsiębiorcy; odrębnie istnieje jeszcze NIP – numer identyfikacji podatkowej).
3/ Data rejestracji państwowej (data nabycia zdolności prawnych przez osobę prawną czy przedsiębiorcę).
4/ Informacje o wyrejestrowaniu (zakończeniu działalności gospodarczej przez osobę prawną).
5/ Informacje o postępowaniach upadłościowych, sanacyjnych lub likwidacji czy reorganizacji osoby prawnej lub przedsiębiorcy.
6/ Informacje o upoważnionej osobie do wykonania czynności prawnych w imieniu osoby prawnej (kierownik, dyrektor itp.).
7/ Informacje o ograniczeniach do wykonania czynności prawnych przez kierownika, dyrektoraitp.
8/ Beneficjent (beneficjenci) (osoby, mające faktyczną kontrolę nad spółką bezpośrednio lub poprzez inne osoby).
Wskazane informacje zawarte są w jednym rejestrze - Jednolity Rejestr Państwowy OsóbPrawnych, Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych.
Zobaczyć wyżej wymienione informacje w rejestrze można za darmo, a uzyskać wskazane informacje w postaci wyciągu lub odpisu – po uiszczeniu opłaty na rzecz Skarbu Państwa.
Jeśli potrzebują Państwo algorytmu kroków do uzyskania danych z Jednolitego Rejestru Państwowego Osób Prawnych, Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych lub pomocy w korzystaniu z Rejestru – prosimy do nas napisać.
2.Ujawnienie oczywistych problemów.
Przegląd udostępnionych danych pozwala również na ujawnienie oczywistych problemów kontrahenta, na przykład:
- niedopłata podatku w Ukrainie; niewykonanie zobowiązania kontrahenta przed budżetem Państwa powoduje ograniczenia w zarządzaniu finansami, mieniem ruchomym oraz nieruchomościami, co może mieć negatywne skutki dla ważności umowy oraz uniemożliwić jej wykonanie;
- zakaz zarządzania nieruchomościami, który zwłaszcza dotyczy zabezpieczenia wykonania zobowiązań;
- postępowanie sądowe i decyzje sądowe dotyczące kontrahenta; analiza charakteru takich postępowań i decyzji pozwala na zrozumienie tego, w jaki sposób kontrahent wykonuje swoje zobowiązania i jakie istnieją ryzyka, związane z zobowiązaniami, które nie zostały wypełnione;
- postępowania egzekucyjne na Ukrainie, zwłaszcza dotyczące windykacji należności (więcej w artykule Egzekucja komornicza na Ukrainie)
Jednak w większości wypadkach podczas korzystania z Rejestru należy używać pewnego algorytmu wyszukiwania danych oraz profesjonalnej interpretacji informacji w celu zrozumienia istniejącego ryzyka i konsekwencji, które mogą się pojawić.
Jakie negatywne skutki może mieć korzystanie z udostępnionych w rejestrach informacji ?
Nie zalecamy podjęcia decyzji, dotyczących kontrahenta, wyłącznie na podstawie danych, uzyskanych w wyniku przeglądania udostępnionych danych, zwłaszcza dlatego, że:
1/ różne rejestry mają różny okres aktualizacji, to znaczy – różną aktualność informacji, co może spowodować sytuację, w której różne rejestry zawierają informacje, wykluczające się wzajemnie;
2/ dane rejestrów zawierają specyficzne terminy w języku ukraińskim, tylko znajomość których pozwala na identyfikację możliwego ryzyka wykonania warunków umowy czy okoliczności, niepozwalających na jej wykonanie;
3/ przeglądanie udostępnionych danych w wersji darmowej w jednym czy kilku rejestrach z reguły nie daje pełnej informacji, co może spowodować błędne wnioski dotyczące kontrahenta; podczas gdy rozszerzone informacje, zawarte w odpisach (wyciągach) z jednego lub więcej rejestrów, zapewniają więcej możliwości do identyfikowania ryzyka dotyczącego kontrahenta; należy również zauważyć, że zrzut ekranu ze strony odpowiedniego rejestru nie jest dowodem w Ukraińskim Sądzie Gospodarczym (więcej w artykule Windykacja sądowa na Ukrainie);
4/ dane rejestrów potrzebują profesjonalnej interpretacji w celu ujawnienia oraz adekwatnej oceny ryzyka wdrożenia skutecznych strategii w celu zapewnienia interesów gospodarczych.
Eksperci AGENSTI LEGAL&TAX chętnie udzielą odpowiedzi na pytania, które powstały po zapoznaniu się z artykułem.
AGENSTI LEGAL&TAX jest firmą specjalizująca się w obsługiwaniu biznesu na Ukrainie. Eksperci AGENSTI LEGAL&TAX pomagają w trakcie eksportu, importu, kooperacji, działalności biura R&D oraz inwestycji na Ukrainie. AGENSTI LEGAL&TAX oferują obsługę prawną, doradztwo podatkowe, usługi adwokata oraz obsługę księgowości.
Artykuły, które również mogą być korzystne:
• Windykacja należności na Ukrainie: działania prewencyjne
• Windykacja należności na Ukrainie: monitoring kontrahenta w trakcie wykonania zobowiązań
• Windykacja sądowa na Ukrainie
• Egzekucja komornicza, wykonywanie orzeczeń polskich sądów na Ukrainie
• Monitoring kontrahenta w trakcie wykonania zobowiązań
• Inwestycje na Ukrainie: założenie firmy
• Inwestycje na Ukrainie: nabycie biznesu (mienia), waluta, zezwolenia, media
Aby otrzymywać w pierwszej kolejności zawiadomienia o ukazaniu się nowego artykułu na interesujący temat, zmianach w artykule, które zostały spowodowane przez zmiany w przepisach prawnych lub aktualnej informacji w zakresie działalności Agencji subskrybuj email wysyłkę oraz subskrybuj Telegram.
Korzystanie z artykułu jest dozwolone pod warunkiem rozpowszechnienia w Internecie części artykułu (nie więcej niż 25 procent artykułu) z dofollow linkiem (hiperłączem) na stronę internetową artykułu.
Artykuł został zaktualizowany w dniu 03 lutego 2020 roku.
Copyright © 2014-2020 Agencja wsparcia handlu i inwestycji Sp. z o.o.